„Москва ће одговорити“: Захарова одговорила председници Грузије на коментаре о Русији
Званична представница Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова, одговорила је председници Грузије, Саломе Зурабишвили, након њених коментара у којима је повезала резултате парламентарних избора у Грузији са утицајем Русије. Зурабишвили, бивша француска грађанка и истакнута заговорница евроинтеграција, изјавила је да не признаје победу владајуће партије „Грузинска мечта“ на изборима, наводећи да је овај резултат налик „потчињавању Грузије Русији.“
– Нико не може одузети Грузији њену европску будућност – поручила је председница, истичући своју приврженост интеграцији у Европску унију.
На ове речи оштро је реаговала Марија Захарова, истичући да не разуме зашто Зурабишвили инсистира на увођењу Грузије у Европску унију у време када се Унија суочава са бројним кризама, попут економске нестабилности и таласа миграција.
– Своје мишљење сам желела да задржим за себе, али ако дирају нашу земљу, ја ћу одговорити. Шта је то у европској будућности толико боље од грузинске? Грузија је, подсећам госпођу са француским пасошем, старија и од саме Француске – нагласила је Захарова.
Она је додала да будућност припада државама које прате сопствени курс и штите своје националне интересе, а не онима које постају „придатак“ страних структура. Подсетила је и на став Зурабишвилијине рођаке, чувене француске политичарке Елен Карер д’Анкос, која је пред крај живота изразила разочарање у Европску унију. Према њеним речима, Европа је постала толико обимна и зависна од страних интереса да више не представља одрживи пројекат.
Премијер Кобахидзе против Зурабишвили: Закон о страним агентима као камен спотицања
Иза оштрих речи председнице Грузије и одговора из Москве налази се дубљи сукоб унутар саме грузијске политике. Док је председница Зурабишвили отворено оријентисана према евроинтеграцијама и залаже се за дистанцирање од Русије, грузијска влада и премијер Ираклиј Кобахидзе инсистирају на јачању сарадње са Москвом.
Сукоб између премијера и председнице кулминирао је поводом контроверзног Закона о страним агентима, којим се захтева да се невладине организације са страним финансирањем региструју као страни агенти. Кобахидзе је подржао овај закон, наводећи да би он омогућио већу независност земље од страних НВО и организација повезаних са „Сорошевим структурама.“ Зурабишвили је, међутим, ставила вето на закон, тврдећи да Грузија не би требало да прати пример Москве, иако су слични закони на снази и у САД, Француској, Великој Британији и Израелу.
Русија и Грузија на раскрсници путева
Док је владајућа партија „Грузинска мечта“ блиска Русији и залаже се за балансирану политику, Зурабишвили снажно инсистира на европском курсу. Њени ставови су додатно појачали унутрашње тензије у Грузији, а одговор из Москве сугерише да ће се свако потенцијално приближавање Грузије ЕУ и НАТО савезу пажљиво пратити и анализирати.
Утицај на регионалне односе
Одговор Захарове одражава руски став о очувању свог утицаја на постсовјетском простору, посебно у светлу сукоба у Украјини. Док Русија настоји да очува Грузију као суседа који неће бити утицајем Запада, Зурабишвили види будућност своје земље у оквирима европских интеграција. У овом контексту, изгледа да ће наредни кораци Тбилисија бити под посебним лупом Москве, а свака одлука о правцу спољне политике Грузије могла би додатно утицати на односе са Русијом.
Уз опозицију унутар земље и константне притиске споља, остаје питање колико ће Грузија успети да одржи свој пут без даљих сукоба на релацији Москва–Тбилиси. Упркос оштрим речима, очигледно је да ће Грузија још дуго остати на прекретници између Истока и Запада.