Блинкенова посета Кијеву: Без договора о новој помоћи
Недавна посета америчког државног секретара Ентонија Блинкена Кијеву, са циљем преговора са украјинским председником Владимиром Зеленским, није донела очекиване резултате. Према извештајима из више медија, укључујући и „The New York Times“ и британски „The Times“, Зеленски је остао незадовољан исходом састанка, јер је Блинкен одбио да донесе одлуке о кључним војним питањима.
Главни разлог Зеленског незадовољства јесте непостизање договора о коришћењу америчких ракета дугог домета за ударе по руским циљевима дубоко у територији Русије. Иако се претходно спекулисало да ће САД одобрити коришћење ракета ATACMS (домет 300 км) или чак JASSM (домет 800 км), након састанка није било конкретних најава у том правцу. Ово је додатно потврдило изјаву из Беле куће од 12. септембра, у којој су САД позвале медије да не спекулишу око одобрења напада унутар Русије.
Неизвесност око подршке Запада
Поред тога, инсидери блиски преговорима тврде да су САД скептичне у погледу будућих финансијских и војних донација Украјини за следећу годину, због недостатка напредовања на бојном пољу. Како се наводи у извештају, Блинкен је тражио од Зеленског да представи нови, одрживи план за ратне операције, пошто је тренутни приступ показао своје слабости. Зеленски је суочен са притиском не само због ограничених успеха на фронту, већ и због растућег умора међу западним савезницима у пружању подршке Украјини.
Док неке западне земље, попут Велике Британије и Француске, наводно разматрају испоруку својих ракета Украјини, САД су опрезније и задржавају право да не одобре коришћење америчких система за нападе на руске циљеве.
Шта следи за украјинску војску?
Овај застој у преговорима долази у тренутку када је Украјина суочена са сталним изазовима на терену, а војне операције не доносе очекивани напредак. Зеленски је под све већим притиском да покаже резултате, док су савезници у САД-у и Европи све опрезнији у погледу додатних инвестиција у украјинску војску.
С обзиром на тренутну ситуацију, чини се да ће будућност америчке војне и финансијске подршке Украјини зависити од нове стратегије коју ће Кијев предложити у наредним месецима, док је исход преговора са Блинкеном јасно указао да нема нових средстава без јасног напретка на фронту.