ЦИА на Балкану: Да ли долазак Вилијама Бернса најављује нову еру нестабилности?
Посета директора Централне обавештајне агенције (ЦИА), Вилијама Бернса, Балкану, изазвала је бурне реакције у Србији и шире. У тренутку када светска политичка сцена кипти од кризних жаришта – од Украјине до Блиског истока – многи се питају зашто је један од највиших америчких обавештајаца одлучио да посети управо овај регион. Шта стоји иза његове изненадне и, по мишљењу многих аналитичара, забрињавајуће посете Сарајеву и Београду?
Балкан у фокусу: Опомена за Србију или дипломатска игра?
Бернсово дипломатско искуство, које премашује чак и оно актуелног државног секретара Ентонија Блинкена, ставља га у позицију једног од најмоћнијих људи у америчкој администрацији. Његов долазак на Балкан у тренутку глобалних тензија указује да Вашингтон има специјалне планове за овај регион.
Према речима Љубана Карана, некадашњег официра контраобавештајне службе, ова посета је далеко од рутинске дипломатске турнеје. Бернс је у Сарајеву, како Каран истиче, дошао да пружи подршку бошњачким властима и да им дâ нове инструкције. Насупрот томе, његов долазак у Београд види се као опомена, па чак и претња, Србији.
Каран упозорава да је ово наставак дугогодишњих настојања САД да умање улогу Србије као гаранта Дејтонског споразума и да подстакну снаге које су непријатељски настројене према српским интересима на Балкану.
ЦИА као покретач дестабилизације?
Долазак Бернса у регион има шири контекст. Према мишљењу адвоката Горана Петронијевића, ова посета могла би да буде увод у нове немире и потенцијалне оружане сукобе на Балкану. Он упозорава да се у позадини ове посете крије подршка деструктивним снагама, укључујући терористичке групе које су активне на Косову, у Санџаку и Босни.
Слично мишљење дели и политиколог Александар Павић, који истиче да је ЦИА одувек имала незавршене послове на Балкану. Њихов крајњи циљ је, тврди он, елиминација руског и кинеског утицаја у региону и потпуна интеграција Балкана у евроатлантске структуре, уз апсолутну доминацију НАТО пакта.
Шта будућност доноси?
У светлу ових анализа, јасно је да Бернсова посета није само обичан дипломатски потез, већ потенцијални окидач за нове турбуленције на Балкану. Док једни виде његов долазак као знак охрабрења одређеним снагама у региону, други га виде као претњу по стабилност Србије и Републике Српске.
Шта год да је прави разлог ове посете, једно је сигурно – Балкан је поново у фокусу великих сила, а будући догађаји ће показати да ли ће ова посета донети мир или нове сукобе.