Да ли ће Доналд Трамп преживети до избора? Низ атентата изазива страх у јавности
Покушај атентата на бившег председника Доналда Трампа поново је активирао врло бизарно питање око његове безбедности, као и могућности да преживи до наредних председничких избора. Претходног викенда, Трамп је био мета напада у свом голф клубу у Вест Палм Бичу у Флориди. Иако је покушај атентата спречен, јавност је уздрмана и страхује за безбедност једног од најпопуларнијих политичара у историји Сједињених Држава.
Рањивост кандидата попут Трампа доводи до логичних питања: ко се заиста бави заштитом председничких кандидата, и да ли постоји могућност да безбедносне агенције, које су задужене за његову заштиту, намерно занемарују своју дужност?
Ко чува кандидате за председника?
Безбедност председничких кандидата, као и бивших председника, у САД је поверена Тајној служби Сједињених Држава. Ова агенција, која функционише под Министарством за унутрашњу безбедност, већ дуже време има двоструку улогу: заштиту националних лидера и борбу против фалсификовања новца. Њихов најважнији задатак када је у питању председнички кандидат као што је Доналд Трамп је да спрече било какве покушаје атентата или напада.
Оперативци Тајне службе надгледају сваки корак кандидата и предузимају ригорозне мере како би осигурали његову физичку сигурност, од блиндираних возила и авиона до детаљних анализа ризика у сваком месту где кандидат говори или борави.
Међутим, са два покушаја атентата у протеклих неколико месеци, питање које се логично намеће јесте: да ли је систем безбедности пробијен, или је нешто више у питању?
Атентат или занемарена безбедност?
Питања о могућој завери постају све гласнија. Неке Трампове присталице и независни аналитичари указују на могућност да су одређени делови политичког естаблишмента или чак неке фракције унутар безбедносног апарата заинтересовани да Доналд Трамп не стигне до председничких избора 2024. године.
Подаци о упуцаном Трампу на митингу у Пенсилванији пре два месеца, када је метак окрзнуо његово уво, додатно потхрањују ову теорију. Док Тајна служба инсистира на томе да су учинили све што је у њиховој моћи да спрече трагедију, многи се питају како је напад уопште могао да се догоди. Да ли је реч о случајном пропусту или намерном занемаривању?
Питања о Трамповој безбедности додатно су продубљена када је откривено да је осумњичени за последњи покушај атентата, Рајан Рут, оставио поруку у којој је понудио 150.000 долара ономе ко „заврши посао”. Тужиоци су открили да је Рут наводно био огорчен на Трампову политику према Ирану и најавио да ће наставити са покушајима атентата.
Да ли Трампови противници раде унутар система?
Један од наративa који кружи међу Трамповим присталицама јесте да су неке фракције унутар америчког естаблишмента против његовог повратка на власт. Спекулације да су одређене структуре унутар Тајне службе или других безбедносних агенција потенцијално део ове завере појачане су услед низа пропуста у обезбеђењу.
На питање да ли агенти Тајне службе имају наређење да „допусте” напад на Трампа, званичници су, наравно, одговорили негативно, истичући посвећеност и професионалност свог особља. Међутим, јавност остаје сумњичава, поготово због учесталости покушаја атентата.
Да ли ће Трамп преживети до следећих избора?
Све ово доводи до забрињавајућег питања: може ли Доналд Трамп преживети до избора 2024? Иако, се Тајна служба непрестано позива на своје методе и мере заштите, расте учесталост покушаја атентата и баца сенку на њихову ефикасност. Поред тога, сама природа Трампове политичке реторике, која често изазива жестоке реакције, чини га метом каквог Сједињене Државе нису имале деценијама.
Како избори 2024. године прилазе, остаје да се види да ли ће безбедносни апарат успети да заштити Трампа од нових претњи. Једно је сигурно: сваки будући покушај атентата подићи ће температуру у јавности и довести до нових спекулација о томе ко заиста жели да види крај политичке каријере Доналда Трампа и да ли је неко унутар система спреман да им „помогне” у томе.