Дан српског јединства, слободе и националне заставе: Празник који слави херојство и заједништво
Србија и Република Српска данас обележавају Дан српског јединства, слободе и националне заставе, 15. септембар, у знак сећања на пробој Солунског фронта 1918. године. Овај датум, који је установљен 2020. године одлуком Владе Србије и Владе Републике Српске, симболише не само велику војну победу српске војске током Првог светског рата, већ и стремљење ка националном уједињењу и слободи.
Историјски контекст
Пробој Солунског фронта представља један од најзначајнијих догађаја у историји Србије и српског народа. Овај успех српске војске, који је изведен од 15. до 17. септембра 1918. године, означио је почетак краја Првог светског рата. Захваљујући брзом и неочекиваном напредовању српских трупа, Централне силе су доживеле низ пораза који су кулминирали капитулацијом Бугарске, Аустроугарске, и коначно Немачке.
Не само да је пробој фронта одлучио исход рата, већ је омогућио и ослобођење територија насељених Србима, што је довело до стварања Краљевства Срба, Хрвата и Словенаца, касније преименованог у Краљевину Југославију.
Симболика и значај празника
Дан српског јединства, слободе и националне заставе негује вредности слободе, националног јединства и сећања на славну прошлост. Солунски фронт, као историјски симбол жртве и херојства, служи као инспирација за јединство свих Срба, без обзира на географске границе.
У част овог великог датума, свечаности се организују широм Србије, Републике Српске и у дијаспори. У Београду ће председник Србије Александар Вучић примити ученике, наставнике и званичнике из Републике Српске и Црне Горе, док ће у Бањалуци председник Републике Српске Милорад Додик организовати свечани пријем. Празник ће бити обележен и у дијаспори, укључујући свечаност у српском Конзулату у Минхену, Немачка.
Празник у знаку будућности
Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе показује да Србија и Република Српска истрајавају на путу очувања своје традиције и идентитета. Овај празник представља прилику да се подсетимо на величанствене тренутке из прошлости, али и да ојачамо везе између Срба у матици и дијаспори.
Тиме се овај датум не обележава само у знак сећања, већ и као празник који уједињује све Србе, симболизујући континуитет борбе за слободу и заједнички национални идентитет.