децембар 8, 2024

Експлозија у Зубином Потоку: Саботажа која угрожава опстанак Срба на северу Косова?

0
zubin potok

Izvor KoSSev

Снажна експлозија потресла је село Вараге у општини Зубин Поток, а њене последице су озбиљно оштећење канала Ибар–Лепенац. Овај канал представља животну артерију за север Косова, снабдевајући водом за пиће Северну и Јужну Митровицу, али и индустријске системе попут термоелектрана Обилић А и Б. Након експлозије, вода је почела неконтролисано да истиче, што директно угрожава свакодневни живот становништва, пре свега Срба који у том делу живе.

Док тзв. косовска полиција тврди да ради на расветљавању случаја, Срби на Косову оправдано сумњају у то да је реч о још једној у низу саботажа, смишљених да додатно погоршају ионако тежак положај српске заједнице.

Да ли је случајно?

Канал Ибар–Лепенац је од виталног значаја, не само за водоснабдевање, већ и за опстанак привредних активности у региону. Више пута до сада ова инфраструктура била је мета инцидената. У априлу ове године у њему је пронађено тело Србина из Зупча, што је изазвало бурне реакције јавности. Овај најновији инцидент довео је до ширења сумњи међу локалним Србима да су овакви догађаји усмерени ка застрашивању и притиску на преостало српско становништво да напусти своје домове.

„Ово није први пут да се угрожавају основни услови за живот Срба на Косову и Метохији. Неретко се у српским енклавама гаси вода под изговором техничких проблема, а у суштини је реч о директним притисцима да се Срби иселе,“ каже један од локалних житеља који је желео да остане анониман.

Проблем квалитета воде и инфраструктуре

Од 1999. године, водоводна мрежа на Косову и Метохији, укључујући и канал Ибар–Лепенац, готово да није реновирана. Због недостатка одржавања, квалитет воде је озбиљно нарушен. Према подацима Агенције за заштиту животне средине, поједини извори воде за пиће су контаминирани, а мониторинг је често непотпун и површан. То додатно отежава живот људима у српским срединама, који и без тога живе у условима свакодневног институционалног притиска.

Енклаве на мети

Поред проблема са квалитетом воде, српске енклаве на Косову често трпе прекиде у снабдевању водом. Тзв. косовске институције неретко ускраћују воду из, како тврде, техничких разлога, али Срби то виде као средство притиска. Сваки прекид водоснабдевања додатно обесмишљава свакодневницу људи који ионако живе у изолованим и несигурним условима. У комбинацији са нападима на инфраструктуру, ови догађаји остављају снажан утисак да је реч о организованој стратегији за смањење броја Срба на Косову.

Где су институције?

Заменик директора тзв. косовске полиције за регион Север, Ветон Ељшани, изјавио је да полиција „интензивно ради“ на решавању овог случаја. Међутим, бројни слични инциденти остају неразјашњени, што додатно подгрева сумње у намере приштинских институција. Срби у овом делу Косова немају поверења у полицију, која се често ставља у улогу немог посматрача, чак и када су угрожени основни животни услови.

Експлозија у Зубином Потоку није само технички проблем, већ и озбиљан удар на свакодневни живот Срба на северу Косова. У комбинацији са већ постојећим проблемима у водоснабдевању и квалитету воде, овај инцидент показује да се притисак на српску заједницу наставља на све могуће начине. Да ли ће ово остати још један нерешен случај, или ће се институције коначно позабавити заштитом виталне инфраструктуре, остаје да се види. Једно је сигурно – Срби на Косову настављају да трпе систематске притиске који угрожавају њихов опстанак.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *