септембар 19, 2024

ФОЦАЦ 2024: Јачање кинеско-афричких веза за заједничку будућност

0

Чангша (Кина), јун 2023: Third China-Africa Economic and Trade Expo, themed "Common Development for a Shared Future". Посетиоци пролазе поред изложбене хале Изложбе кинеско-афричких достигнућа на високом нивоу у оквиру Иницијативе појас и пут. © picture alliance / Xinhua News Agency | Chen Yehua

Пекинг је спреман да угости афричке лидере на важном Самиту Форума о кинеско-афричкој сарадњи 1*(ФОЦАЦ) 2024. године, битном догађају који има за циљ продубљивање политичких и економских веза између Кине и афричких земаља. Овај самит представља значајан корак напред у напорима да се изгради заједничка будућност заснована на међусобном поштовању и користима. Док Пекинг припрема црвени тепих за афричке лидере, форум ће постати највеће окупљање афричких лидера ван Афричке уније.

Малик Ајуб Сумбал ili Malik Ayub Sumbal је награђивани новинар, геополитички аналитичар и телевизијски коментатор са више од 18 година искуства у раду са водећим светским медијским кућама. Познат је по свом раду на међународним питањима и написао је књигу „Од Товуза до Карабаха: Свеобухватна анализа рата у Јужном Кавказу“, која пружа детаљну анализу сукоба између Азербејџана и Јерменије у региону Нагорно-Карабах. Сумбал је освојио награду „Mirror Аwаrd“ 2012. године, коју додељује Школа јавних комуникација С. И. Њухаус на Универзитету Сиракуза, за изузетност у извештавању о медијској индустрији ​​(MalikAyubSumbal
Asia Institute)

Сарадња између Кине и Африке кроз ФОЦАЦ не само да ће продубити постојеће економске и политичке везе, већ ће и унапредити стратешко партнерство између два региона. Африку, која је богата природним ресурсима, историјски су експлоатисале Сједињене Америчке Државе и неке друге западне земље. У последњим деценијама, афричке земље су све више усмерене ка Кини, тражећи сарадњу која обећава обострану корист. Овај помак представља заједнички напор ка успостављању партнерстава која доносе корист објема странама.

Упоредна анализа кинеске сарадње у Африци и експлоатације афричких ресурса од стране Запада открива јасан контраст у приступима. Стратегија Пекинга у Африци је у основи другачија, фокусирана на обострану корист и поштовање. Супротно томе, колонијални и постколонијални приступи САД-а и других западних земаља често су доводили до проблема, што се најбоље види кроз недавне изазове са којима се Француска суочила у региону Сахел у Африци.

Кинеско присуство у Африци највидљивије је кроз улагања у развој инфраструктуре. Кроз различите програме, укључујући Иницијативу појас и пут (БРИ), Кина је значајно допринела развоју и унапређењу инфраструктуре широм континента.

Изградња путева, мостова, железница и других кључних инфраструктура олакшала је бржи превоз и побољшала комуникационе мреже у многим афричким земљама. Од Џибутија на североистоку, преко Нигерије на западу, па све до Анголе на југу, око 50 земаља на континенту доживљава убрзан развој инфраструктуре уз кинеску подршку.

Нови пројекти из области електричне енергије, морских лука, аеродрома, аутопутева и водоснабдевања усмерени су ка одрживом развоју, уместо на једноставно експлоатисање ресурса. Кинески допринос превазилази инфраструктуру и улази у битне секторе попут здравства. Кинеска влада је одиграла важну улогу у унапређењу здравствених установа и сузбијању епидемија широм Африке.

Ова подршка била је битна за побољшање општих здравствених стандарда у многим регионима. Током пандемије ЦОВИД-19, кинеска помоћ афричким земљама показала је осећај хуманости и пријатељства које превазилази границе.

Образовање је још једна област у којој је Африка имала користи од сарадње са Кином. Афрички студенти који су добили прилику да студирају на кинеским универзитетима стекли су знања и вештине које доприносе развоју њихових земаља. У хитним ситуацијама или катастрофама, Кина је доследно била међу првим нацијама које су брзо реаговале. Било да је реч о природним катастрофама, здравственим кризама или хуманитарним ванредним ситуацијама, Кина је показала посвећеност брзом пружању помоћи и подршке погођеним регионима.

Брзо слање медицинских тимова, помоћних средстава и финансијске помоћи често је имало значајан утицај на ублажавање последица ових криза. Кина не подржава афричке земље само кроз хитну помоћ, већ и кроз разне грант пројекте усмерене на подршку социјалним пројектима широм континента. Чак и у постпандемијском периоду, Кина предњачи кроз разне програме подршке владама у њиховим напорима за економски опоравак.

Овај проактиван и саосећајан приступ додатно је учврстио репутацију Кине као поузданог партнера у Африци, партнера који стоји уз своја обећања не само у периодима просперитета, већ и током тешких периода. Трговина између Кине и Африке такође је достигла нове висине, а Кина је постала највећи трговински партнер Африке. У првих седам месеци 2024. године, увоз и извоз Кине са Африком достигли су 1,19 трилиона јуана (167 милијарди долара), што представља повећање од 5,5 одсто у односу на прошлу годину.

Примена споразума о слободној трговини међу афричким земљама могла би помоћи Кини и Африци да ојачају трговинске односе на одрживији начин. С обзиром на то да Кина Африку види као дугорочног партнера, постоји могућност за разноврснији и уравнотеженији раст у економским и трговинским секторима.

Кинески приступ у Африци вођен је визијом заједничког развоја и ангажовања, у јасном контрасту са историјском експлоатацијом од стране западних сила. Посвећеност Пекинга изградњи партнерстава која доносе корист обема странама одражава ширу стратегију изградње дугорочних, одрживих односа заснованих на поштовању, једнакости и заједничким циљевима. Како се ФОЦАЦ 2024. одвија, постаје јасно да је кинеско-афрички однос спреман да достигне нове висине, постављајући темеље за будућност стратешке сарадње и узајамног просперитета.

*1 ФОЦАЦ – (ФОЦАЦ (Forum on China-Africa Cooperation) је Форум о кинеско-афричкој сарадњи, који представља оквир за политички дијалог и економску сарадњу између Кине и афричких земаља. Основан 2000. године, ФОЦАЦ је платформа која омогућава Кини и афричким државама да разматрају различите аспекте свог партнерства и унапређују међусобне односе у областима као што су трговина, инвестиције, инфраструктурни развој, здравство, образовање и културна размена.
ФОЦАЦ самити се одржавају сваких неколико година и на њима учествују лидери из Кине и афричких земаља, као и представници међународних организација. На овим самитима се разматрају досадашњи резултати сарадње, утврђују нови приоритети и потписују споразуми који имају за циљ да унапреде односе између Кине и Африке.

 Чланак је оригинално објављен на CGTN website, поново објављује Српски Угао са чим је аутор упознат.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *