Грузија у немирима: Протести због обуставе пута ка ЕУ потресају земљу!
Протести у Грузији поново се захуктавају, а незадовољни грађани излазе на улице главног града Тбилисија, али и других већих градова попут Кутаисија и Батумија. Разлог за изливање грађанског незадовољства је недавна изјава премијера Ираклија Кобахидзеа да до 2028. године неће бити дискусије о интеграцији Грузије у Европску унију.
Одлука која је запалила протесте
Премијер Кобахидзе је у четвртак саопштио да ће влада одустати од даљих преговора са ЕУ, као и од свих буџетских грантова које је земља добијала од европских партнера. Разлог за ову одлуку, како је навео, је притисак и „шантажa“ из ЕУ, који се односе на укидање неких закона усвојених у грузијском парламенту. Међу њима је и контроверзни Закон о транспарентности страног утицаја, донет у мају, за који Европска унија тврди да нарушава демократске стандарде.
Закон који дели јавност
Правећи паралеле са сличним законима у другим државама, власти су инсистирале да је овај закон неопходан за транспарентан рад невладиних организација. Према тврдњама лидера владајуће партије „Грузијски сан – Демократска Грузија“, поједине НВО су наводно покушале да изазову државни преврат. ЕУ, с друге стране, инсистира на укидању закона, тврдећи да он ограничава слободу грађанског друштва.
Немири на улицама Тбилисија
Како преносе локални медији, стотине грађана су се окупиле испред седишта владајуће партије у Тбилисију, док је полиција блокирала кључни проспект Руставели. На улицама су распоређени припадници специјалних јединица, а протестанти су одговорили блокадом једне од главних градских саобраћајница. Према последњим информацијама, већ има ухапшених, док грузијска председница Саломе Зурабишвили води консултације са дипломатама из ЕУ.
Политичке и међународне импликације
Одлука грузијских власти изазвала је лавину реакција како унутар земље, тако и у иностранству. Европска унија је раније упозорила Грузију на могуће санкције због одлука које ометају демократски развој. Истовремено, опозиција тврди да влада „издаје европску будућност Грузије“ и позива на наставак преговора са Бриселом.
Грузија на раскршћу
Ови протести показују дубоку подељеност у грузијском друштву између проевропских грађана и власти која инсистира на „независнијем“ путу. Да ли ће Тбилиси успети да стабилизује ситуацију и пронађе компромис са Европском унијом, или ће ова криза одвести земљу у још дубљу изолацију, остаје да се види.