Јерменија и Азербејџан пред историјским мировним договором: Мир на видику?
Јерменија и Азербејџан ближе су него икада раније ка потписивању мировног споразума који би могао отворити нову еру дугорочног мира и стабилности на Јужном Кавказу. Министар спољних послова Јерменије, Арарат Мирзојан, данас је у Јеревану изјавио да постоји „реална могућност да у кратком року дође до потписивања овог историјског договора“.
„Од 16 чланова мировног споразума, 13 је у потпуности усаглашено, док су преостала 3 дела усаглашена делимично. Технички и практично гледано, цео текст је договорен од почетка до краја, и наш предлог је да потпишемо оно што смо до сада успели да усагласимо“, изјавио је Мирзојан на заједничкој конференцији са вицепремијером и министром спољних послова Луксембурга, Ксавијем Бетелом.
Мирзојан је нагласио да не постоје значајна неслагања у тексту споразума, али је скренуо пажњу на покушаје азербејџанске стране да у процес укључи додатне предуслове. „Наш став је да потпишемо оно што је већ договорено и што је могуће пре направимо корак ка миру“, додао је он.
Пашињан: „Време је за дипломатске односе“
У својој изјави, премијер Јерменије, Никол Пашињан, нагласио је да усаглашени део споразума предвиђа успостављање дипломатских односа између Арменије и Азербејџана. На отварању форума „Јеревански дијалог“, он је позвао на хитно потписивање договора.
„Предлажемо да узмемо оно што је већ усаглашено и потпишемо, како бисмо имали основни документ на којем можемо градити даље преговоре о осталим питањима“, поручио је Пашињан.
Премијер је такође упозорио на важност очувања постојећих резултата постигнутих у вишегодишњим преговорима. „Надам се да ће ускоро бити могућности за потписивање овог договора и наставак решавања преосталих питања. Ни једна земља нема односе који се регулишу једним јединим споразумом“, истакао је Пашињан.
Питања територијалних претензија
Интересантно је и Пашињаново скретање пажње на територијалне претензије које су, према његовим речима, присутне у Уставу Азербејџана. „У нашем уставу нема ничега што нам се приписује, али у азербејџанском уставу постоје територијалне претензије према Јерменији. Ипак, ми не инсистирамо на томе, како не бисмо закочили мировни процес“, поручио је арменски премијер.
Упркос свим изазовима, Јужни Кавказ би могао бити на прагу прекретнице која ће донети дугоочекивани мир након година сукоба. Док дипломатија још увек исписује последње странице овог процеса, јавност у обе земље са нестрпљењем ишчекује исход преговора.