Ким Џонг Ун појачава нуклеарну претњу: Северна Кореја спремна за обрачун са САД
Севернокорејски лидер Ким Џонг Ун обележио је годишњицу оснивања своје земље изјавом која је одјекнула у међународној јавности: његова држава ће експоненцијално повећати свој нуклеарни арсенал како би била спремна за сукоб са Сједињеним Америчким Државама и њеним савезницима. Како преноси државна агенција КЦНА, Ким је истакао да је јачање нуклеарних капацитета кључно за безбедност земље и да Пјонгјанг мора бити спреман да их употреби у било ком тренутку, ако то буде потребно.
„Снажна војна сила је једини начин да осигурамо безбедност и опстанак наше државе у условима све већих претњи од стране САД и њених следбеника,“ поручио је Ким Џонг Ун. Овај потез је део ширег плана Северне Кореје, који подразумева унапређење ракетних система и повећање броја тестирања од 2022. године. Упркос међународним санкцијама и притисцима, Пјонгјанг наставља да развија своје војне капацитете, посебно нуклеарне ракете, што ствара нове геополитичке тензије на Далеком истоку.
Стратегија одвраћања и нуклеарни тестови
Севернокорејски режим већ дуже време гради своје нуклеарне капацитете као начин одвраћања од могућих агресија од стране САД и њених савезника, посебно Јужне Кореје и Јапана. Према проценама неких аналитичара, иако Северна Кореја још увек није у потпуности савладала технологију балистичких ракета дугог домета, њени војни ресурси су довољни да угрозе најважније стратешке тачке у суседним земљама. Током последње две године, програм наоружања је значајно напредовао, а број ракетних тестова расте, стварајући забринутост у међународној заједници.
Министарство спољних послова Северне Кореје недавно је изјавило да ће земља наставити да унапређује своје нуклеарне снаге као одговор на све агресивнију нуклеарну политику САД-а. Према овој изјави, Пјонгјанг види јачање свог арсенала као неопходно средство за заштиту суверенитета и националних интереса.
Реакције међународне заједнице
Иако САД и њени савезници настављају да критикују развој севернокорејског нуклеарног програма, режим у Пјонгјангу сматра да је јачање његових војних капацитета једини начин да се спрече потенцијални напади. Овакве најаве додатно компликују већ затегнуте односе у региону, где Јужна Кореја и Јапан блиско сарађују са Вашингтоном на јачању одбрамбених мера.
Неколико пута је наглашено да, упркос технолошким изазовима, Северна Кореја све више прети стабилности у региону. Аналитичари указују на то да је Пјонгјанг већ у позицији да угрози суседне земље, чак и ако не поседује ракете довољног домета да би погодиле САД.
Ова ситуација оставља међународну заједницу пред тешким изазовима – како одговорити на све агресивнију реторику и војне потезе Северне Кореје, а истовремено избегавати ескалацију сукоба.