Ко ће бити нови директор полиције у Србији?
После три године, српска полиција би ускоро могла да добије новог директора. Министарство унутрашњих послова објавило је конкурс за место првог човека полиције, позицију која је кључна за безбедност и организацију полицијских снага у земљи. Овај конкурс је привукао пажњу јавности, али и подстакао спекулације о могућим кандидатима који би могли да преузму улогу шефа полиције. Међу именима која се спомињу су: Драган Васиљевић, Спасоје Вулевић, Дејан Луковић, Томислав Радовановић, Веселин Милић и Нинослав Цмолић.
Ко су најозбиљнији кандидати?
Драган Васиљевић, тренутно најближи улози директора, је већ дуго у врху МУП-а. Његов радни век је већином везан за полицијске редове Србије, осим прве године коју је провео у војсци. Као дипломац Војне академије и професионалац са богатим искуством, Васиљевић има значајну подршку.
Спасоје Вулевић, пуковник и дугогодишњи командант Специјалне антитерористичке јединице (САЈ), такође је у трци. Његова експертиза у борби против тероризма и тактичке операције стављају га у ужи избор за позицију директора полиције.
Дејан Луковић, помоћник директора полиције и некадашњи командант Жандармерије, још један је кандидат са великом подршком. Луковић има репутацију ефикасног руководиоца и оперативца.
Томислав Радовановић, тренутни заменик директора Безбедносно-информативне агенције (БИА), био је на челу Службе за специјалне истражне методе Управе криминалистичке полиције (УКП). Радовановић је током своје каријере био одговоран за неке од најосетљивијих истрага, укључујући и случај прислушкивања председника Србије.
Међу кандидатима се спомиње и Веселин Милић, дугогодишњи први човек Полицијске управе у Београду, као и Нинослав Цмолић, начелник УКП-а, који је такође добио значајну пажњу медија.
Критеријуми за новог директора
Према Закону о полицији, будући директор мора да има најмање 15 година радног искуства на полицијским пословима, као и искуство на руководећим позицијама. Поред тога, неопходно је поседовање основног нивоа полицијске обуке и положен стратешки испит за руковођење у МУП-у. Обавезни услови укључују српско држављанство и најмање чин мајора полиције, док се од кандидата очекује и високо образовање.
Процедура избора
Током избора, комисија ће проверавати техничке способности кандидата, обавити психолошке и здравствене прегледе и директне интервјуе. Након тога, три одабрана кандидата биће предложена министру унутрашњих послова Ивици Дачићу, који ће са једним именом изаћи пред Владу Србије. Влада ће донети коначну одлуку и именовати новог оперативног руководиоца полиције на мандат од пет година.
Прелазни период и очекивања
Одласком Владимира Ребића 2022. године, Србија је остала без директора полиције. Његову улогу привремено је преузео Драган Васиљевић, али само као вршилац дужности, што му је давало ограничена овлашћења и нестабилан мандат. Именовање новог директора, са мандатом који траје пет година, доноси континуитет и стабилност, што је важно за несметан рад полиције, без обзира на промену власти.
Очекује се да ће нови директор полиције морати да се ухвати у коштац са бројним изазовима, укључујући повећање безбедности и ефикасности полиције. С обзиром на високе захтеве и ригорозну процедуру избора, Србија ће ускоро сазнати име новог првог човека полиције који ће преузети одговорност за безбедност грађана и државе.