Ко је одговоран? Оставке Танасковић и Момировића након трагедије у Новом Саду
У једном од најтурбулентнијих дана за Владу Србије, Јелена Танасковић, вршилац дужности генералне директорке „Инфраструктура железнице Србије“ и Томислав Момировић, министар унутрашње и спољне трговине, поднели су оставке. Ове одлуке уследиле су након трагичне несреће у Новом Саду која је изазвала велики јавни притисак и захтеве за одговорношћу.
Јелена Танасковић, која је на место вршитељке дужности генералне директорке „Инфраструктура железнице Србије“ постављена у мају 2024. године, донела је одлуку да се повуче са функције након несреће која је уздрмала читаву земљу. Трагедија је резултирала смрћу 15 људи, а у јавности је оцењено да је узрок инцидента непоштовање безбедносних процедура и немар надлежних. Подсетимо, Танасковић је и министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде, функцију коју обавља од октобра 2022. године. Иако се очекивало да ће преузети одговорност за трагедију, њена оставка означава нови талас промена у структури власти Србије.
Неколико сати након што је Танасковић поднела оставку, јавности се обратио и Томислав Момировић. У писаној изјави упућеној председнику Владе Милошу Вучевићу, Момировић је навео: „Обавештавам Вас да подносим оставку на место министра унутрашње и спољне трговине. Захвалан сам председнику Републике Србије Александру Вучићу на поверењу и одликовању. За њега и за Србију, увек сам ту.“ Његова оставка изазвала је додатне спекулације у јавности о стању унутар владајуће структуре, али и о могућим даљим кадровским променама. Ово је само једна у низу оставки које су уследиле након оштре изјаве председника Србије Александра Вучића.
Председник Александар Вучић се јуче обратио јавности поводом трагедије, најавивши одлучне кораке у утврђивању одговорности: „Очекујем нове оставке у Влади и другим местима, а сигуран сам и да ће Тужилаштво предузимати мере у најкраћем могућем року. Петнаест људи нису погинули својом кривицом већ зато што неко свој посао није обавио ваљано и у складу са законом.“ Његова изјава покренула је низ дешавања која су кулминирала оставкама Танасковић и Момировића. Уједно, Вучић је апеловао на одговорност свих нивоа власти, наговештавајући да ово није крај кадровских промена.
Оставке Танасковић и Момировића изазвале су бурне реакције међу јавности и стручњацима. Док једни оцењују да је реч о неопходним корацима у процесу преузимања одговорности, други сматрају да је потребно дубље истражити системске пропусте. Са друге стране, грађани Новог Сада и породице страдалих траже правду и одговоре на питања како је до овакве трагедије уопште могло да дође. Захтеви за транспарентношћу и одговорношћу појачавају притисак на институције које морају донети кључне одлуке у наредним данима.
Оставке кључних људи у систему само су почетак процеса који ће, како се очекује, донети значајне промене у структури власти. Питање које остаје отворено је ко ће преузети водеће позиције и како ће се Србија изборити са последицама трагичног догађаја. Јавност сада чека на реакције Тужилаштва, али и на нове потезе Владе Србије који ће дефинисати њен будући курс.