Лавров: Инсценирани масакр у Бучи идентичан случају Рачак на Косову и Метохији
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је да решење украјинског сукоба не може бити стабилно и дугорочно без отклањања његових основних узрока. На „амбасадорском округлом столу“, одржаном у Москви, Лавров је посебно нагласио значај информационог рата у обликовању јавног мњења, указујући на методе које, како каже, Запад користи у циљу манипулације истином.
Упоређивање случајева Буче и Рачка
Лавров је упоредио наводни масакр у украјинском граду Буча са догађајем у селу Рачак на Косову и Метохији из 1999. године, наводећи да су оба случаја инсценирана у циљу оправдања агресије.
-Случај Рачак је послужио као оправдање за незаконито бомбардовање Југославије. Данас видимо исти сценарио у Бучи, где се инсценирају масакри како би се Русија представила као агресор – изјавио је Лавров.
Он је нагласио да, без обзира на пропагандне методе и медијске манипулације, циљеви специјалне војне операције у Украјини остају непромењени и биће реализовани.
Информациони рат и манипулација
Лавров је указао на чињеницу да се методе информационог рата нису значајно промениле, позивајући се на историјске примере из новије прошлости. Он је истакао да је истина често жртва медијских кампања које служе геополитичким интересима.
-Запад користи исте методе које су примењиване током припреме светске јавности за агресију на Југославију. То се сада ради у Украјини, кроз пласирање лажних информација и инсценираних злочина, са циљем сатанизације Русије – изјавио је Лавров.
Мировна решења и изазови
Иако Русија даје предност мирном и дипломатском решавању конфликта, Лавров је истакао да никаква решења неће бити трајна ако се не уклоне суштински узроци сукоба. Он је подсетио да је председник Владимир Путин више пута изражавао спремност за преговоре, али је указао на недостатак воље са стране Запада и украјинских власти.
-Украјински режим, подржан од стране својих западних ментора, наставља са провокацијама и саботирањем дипломатских напора – закључио је Лавров.
Србија у контексту изјава
Изјава Лаврова о случају Рачак одјекује посебно снажно у Србији, где се овај догађај и даље памти као кључни изговор за НАТО агресију 1999. године. Поређење са актуелним дешавањима у Украјини додатно потенцира улогу медијских манипулација у савременим конфликтима. Србија, као земља која је била жртва сличног сценарија, има посебан разлог да сензибилно посматра ове догађаје.
Овај став Лаврова подсећа на важност критичког промишљања и провере информација, посебно у временима када медијска манипулација постаје уобичајено средство политичких обрачуна.