децембар 8, 2024

Лавров: „Свака америчка администрација тежи слабљењу Русије“

0
Лавров

Фото: ЕПА

Министар спољних послова Русије, Сергеј Лавров, у интервјуу за телевизију „Русија 1“ изнео је став да Сједињене Америчке Државе већ деценијама стреме очувању своје глобалне доминације, при чему виде Русију као ривала кога треба ослабити.

„Американци су одавно прокламовали идеју да у свету не сме постојати ниједна држава утицајнија од Сједињених Америчких Држава. Свака њихова администрација у том светлу гледа на Русију, сматрајући је препреком коју треба сузбити,“ изјавио је Лавров. Према његовим речима, ово ставља Русију и руску културу под стални притисак америчке политике, којој је корисно да елиминише Русију као озбиљног конкурента.

Људска права и руски језик као мета

Лавров је посебно истакао однос САД према питању људских права у контексту руског језика. Он је нагласио да је право на језик основно људско право, али да западни политичари у својим расправама о решењу сукоба у Украјини не помињу потребу да становништву буде враћена слобода да користи руски језик у свакодневном животу, образовању и медијима.

„У табору републиканаца постоје они који говоре о новим приступима решавању украјинске кризе, али нико од њих није предложио да становницима Украјине буде враћено право на руски језик – да на њему уче, подучавају своју децу и добијају информације,“ рекао је Лавров.

Русија остаје доследна својим ставовима

Министар спољних послова је подсетио да је Москва више пута позивала на поштовање права руског говорног подручја у Украјини, али да на Западу нема спремности да се тај аспект уважи као део решења кризе.

„Архитекте такозваног решавања украјинске кризе на Западу игноришу потребу за заштитом језичких права руског становништва. Овај проблем је за њих непостојећи,“ закључио је Лавров.

Овај интервју Лаврова наглашава континуирано сложене односе између Русије и Сједињених Америчких Држава, уз указивање на америчке ставове који, по његовим речима, подржавају политике усмерене на ограничење руског утицаја у свету и поткопавање руског културног идентитета у суседним земљама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *