Мађарска жели да свој део из Мировног фонда усмери Чаду уместо Украјини
Мађарска влада је изразила намеру да свој део од 14 милиона евра из Европског фонда за мир усмери на подршку Чаду уместо на финансирање испорука оружја Украјини, изјавио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто на заједничкој конференцији за новинаре са својим афричким колегом. Ова одлука представља део шира стратегије Будимпеште да своју улогу у Европској унији искористи за јачање сарадње са афричким земљама, посебно у области безбедности, одбране и борбе против илегалне миграције.
„Мађарска влада је иницирала да Европска унија издвоји 14 милиона евра из такозваног Европског мировног фонда за развој одбрамбеног потенцијала Чада“, рекао је Сијарто. Ова иницијатива биће разматрана на Савету сталних представника земаља ЕУ 26. септембра, а Мађарска се нада да ће добити подршку својих европских партнера за овај предлог.
Осим финансијске подршке, Мађарска и Чад су током дводневне посете делегације из Чада, коју је предводио председник Махамат Деби, потписале низ споразума у областима одбране, борбе против илегалне миграције и пољопривреде. Мађарска је такође објавила да ће своје дипломатско представништво у главном граду Чада, Нџамени, унапредити у амбасаду како би побољшала билатералну сарадњу и економске везе.
„Трансформација нашег дипломатског представништва у амбасаду омогућиће нам да најефикасније развијамо економску, образовну и војну сарадњу у оквиру овог стратешког партнерства,“ истакао је Сијарто.
Иако је Мађарска претходно најавила да неће блокирати издвајање пет милијарди евра из Европског мировног фонда за војну помоћ Украјини, Сијарто је нагласио да ће Будимпешта подржати овај аранжман само под условом да јој се дозволи да свој део средстава усмери на борбу против миграције или друге сврхе које нису везане за оружје.
Европски мировни фонд и Мађарски приступ
Европски мировни фонд (ЕПФ), креиран у марту 2021. године, има за циљ повећање способности Европске уније у спречавању сукоба и јачању међународне безбедности. Средства овог фонда износе 5,7 милијарди евра за период од 2021. до 2027. године, а велика већина је већ резервисана за делимичну компензацију државама чланицама ЕУ за војну помоћ коју су послале Украјини. Мађарска, међутим, остаје при ставу да се та средства могу боље искористити у подршци стабилности и безбедности у другим регионима света, попут Африке.
Сијарто је нагласио да је за Мађарску од велике важности борба против миграција, због чега се влада залаже за пружање подршке земљама попут Чада, које се суочавају са озбиљним безбедносним изазовима и нестабилношћу. Будимпешта сматра да ће оваква политика допринети стабилизацији региона и индиректно смањити миграционе притиске на Европу.
Одлука Мађарске да преусмери средства намењена Украјини ка Африци могла би изазвати реакције унутар ЕУ, посебно међу чланицама које снажно подржавају Украјину у рату са Русијом. Ипак, Будимпешта остаје при свом ставу да је неопходно пружити помоћ земљама у развоју, попут Чада, како би се одржала глобална безбедност и спречила даља дестабилизација региона.
Ова иницијатива Мађарске представља део шире политике јачања сарадње са афричким земљама, а нарочито оним које играју кључну улогу у спречавању миграционих токова ка Европи.