Макрон: Кина као кључни фактор у спречавању нуклеарног сукоба
Француски председник Емануел Макрон изјавио је да Кина има суштинску улогу у спречавању глобалне катастрофе у виду нуклеарног сукоба. Након састанка са кинеским председником Си Ђинпингом на маргинама самита Г20 у Рио де Жанеиру, Макрон је позвао Пекинг да преузме активнију улогу у смиривању глобалних тензија.
Кључна улога Кине у деескалацији
Макрон је нагласио значај дипломатске иницијативе коју Кина може предводити, посебно у односу на руског председника Владимира Путина.
„Кина има кључну улогу у избегавању нуклеарног сукоба. Пекинг може и треба да искористи свој утицај како би се извршио притисак на Москву да оконча рат у Украјини,“ изјавио је Макрон након састанка.
Према његовим речима, Пекинг треба да делује као посредник у процесу деескалације након што је Русија донела одлуку да задржава право употребе нуклеарног оружја у случају напада конвенционалним оружјем. Овај став Москве, који је додатно појачан оптужбама о присуству севернокорејских војника на руској страни, додатно компликује већ крхку међународну безбедносну ситуацију.
Контроверзе око севернокорејског ангажмана
Макрон је изразио дубоку забринутост због наводног слања севернокорејских трупа у Украјину како би пружили подршку руским снагама. Ове тврдње, које је објавио и Ројтерс, долазе у тренутку када су тензије између Запада и Русије на историјском врхунцу.
„Ово додатно компликује ситуацију и захтева још већу мобилизацију међународне заједнице, посебно актера попут Кине, који могу утицати на Русију,“ нагласио је Макрон.
Бајденова одлука као „добар корак“
Француски председник осврнуо се и на недавну одлуку администрације Џозефа Бајдена да дозволи Украјини употребу америчког наоружања дугог домета за нападе унутар Русије. Макрон је ову одлуку оценио као „добру“, истичући да је она донета као одговор на наводно учешће севернокорејских војника у рату.
„Америчка одлука је логичан одговор на ескалацију коју изазивају нови актери у сукобу. Севернокорејско ангажовање представља нову димензију конфликта,“ рекао је Макрон.
Бајденова одлука, која је изазвала подељене реакције у међународној заједници, могла би да има далекосежне последице, укључујући додатну милитаризацију и појачавање ратних напора са обе стране.
Глобална дипломатија или нова ескалација
Упркос позивима на деескалацију, ситуација у Украјини остаје сложена и непредвидива. Док Запад подржава Украјину све снажнијим мерама, укључујући снабдевање напредним оружјем, Русија остаје чврста у свом ставу и задржава право на употребу свих расположивих средстава за своју одбрану.
Макрон је поновио да је компромис једини пут ка дугорочном миру, али је признао да се ни једна страна тренутно не одриче својих максималистичких захтева.
„Сви морају да разумеју да компромис није слабост, већ снажан корак ка избегавању катастрофе. Међутим, и Путин и Зеленски остају чврсти у својим ставовима, што отежава проналазак решења,“ истакао је Макрон.
Кина као посредник
У међународној заједници расту очекивања од Кине као кључног играча који може утицати на Русију. Пекинг је до сада покушавао да задржи неутралност, али је истовремено истицао потребу за дипломатским решењем.
Макронов позив да се Кина активније укључи у процес деескалације могао би означити нову фазу у међународним напорима за заустављање сукоба, али остаје питање да ли ће Пекинг прихватити ову улогу.
Састанак између Емануела Макрона и Сија Ђинпинга на маргинама Г20 самита поново је истакао важност глобалне дипломатије у време ескалирајућих тензија. Док Француска позива на ангажовање Кине, руски и западни ставови остају непомирљиви, што ствара озбиљне ризике по светски мир.
У овом осетљивом тренутку, остаје да се види да ли ће Кина прихватити улогу посредника и како ће се велики геополитички играчи поставити у борби за очување глобалне стабилности.