новембар 3, 2024

Мемоари Меланије Трамп: Покушај дистанцирања од југословенске прошлости?

0

ФОТО: Foto: Shutterstock.com/Evan El-Amin

Објављивање мемоара Меланије Трамп, бивше прве даме Сједињених Америчких Држава, одмах је привукло велику пажњу широм света, али посебно у њеној родној Словенији. У својој књизи, Меланија детаљно описује своје детињство у Севници, малом граду у тадашњој Југославији, и покушава да се дистанцира од комунистичке прошлости своје породице. Овај аспект књиге изазвао је контроверзе, јер многи у Словенији доводе у питање тачност њених тврдњи.

Меланијин покушај дистанцирања од комунизма

Меланија у својој биографији тврди да њен отац Виктор Кнавс није био истински комуниста, иако је био члан Комунистичке партије Југославије (КПЈ). Она наводи да је чланство у партији било практично обавезно, и да се њеној породици аутоматски одбијала чланарина од очеве плате. Овим покушава да минимизира значај и утицај партијског чланства на живот своје породице. Међутим, извори из Словеније и многи аналитичари оцењују да је чланство у КПЈ доносило многе привилегије, посебно у градовима као што је Севница. Према наводима британског „Дејли мејла“, Виктор Кнавс је зарађивао значајно више од просечних грађана, а породица је имала приступ основним добрима које многи нису могли да приуште.

Критике из Словеније и скептицизам према мемоарима

Мемоари Меланије Трамп су, према многим мишљењима, својеврсни покушај прања прошлости и мењања истине о животу у Југославији. Један од најконтроверзнијих аспеката књиге јесте тврдња да је њено детињство било срећно и испуњено, те да се осећала ближе суседним капиталистичким земљама, Италији и Аустрији, него социјалистичким државама источне Европе. Меланија тврди да је уживала у одласцима на одмор у Хрватску и скијању у Алпима, што свакако не представља слику просечног живота у комунистичкој Југославији.

Критичари у Словенији, као и бројни аналитичари, истичу да се Меланија у својој књизи очигледно труди да се удаљи од било какве асоцијације са комунизмом, посебно имајући у виду конзервативни политички контекст САД, у којем се комунистичка прошлост често посматра негативно. Они наводе да је ово представљање прошлости прилагођено западној публици, посебно америчкој, како би се изградила слика која одговара политичком имиџу бивше прве даме.

Привилегије чланства у КПЈ

Иако Меланија тврди да је чланство њеног оца у партији било принудно, у Југославији је чланство у КПЈ често доносило бројне предности. Људи који су били чланови партије могли су лакше добити боље послове, приступати бољим становима и уживати у другим привилегијама. Према изворима из Севнице, Меланијина породица имала је посебан третман, што је укључивало приступ ретким артиклима у периоду када су многи грађани Југославије осећали несташицу.

Скептицизам око ове наративне линије из Меланијине биографије је појачан тиме што се тврди да је чланство у КПЈ било добровољно, а не наметнуто. Они који су приступили партији морали су својеручно потписати молбу за пријем, што додатно доводи у питање Меланијину тврдњу да је њен отац био члан само због „аутоматске чланарине“.

Мемоари Меланије Трамп су без сумње покушај да се направи одређена дистанца од њене прошлости у Југославији. Иако описује своје детињство као срећно и испуњено лепотом и позитивношћу, многи сматрају да је ова прича прилагођена како би се уклопила у наратив који је прихватљив за западну публику. Чланство њеног оца у КПЈ, које је донело привилегије, доводи се у питање у контексту њене тврдње да је то било нешто што је било принудно и без политичког значаја. Овај аспект мемоара изазива контроверзе и отвара питање колико је Меланија заиста искрена у свом покушају да објасни своју прошлост и породичну историју у контексту Југославије.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *