Немци у Москви траже гас, а у Немачкој им уводе цензуру!
Немачка делегација је недавно допутовала у Русију са једним јединим питањем: „Можете ли пустити гас Немцима?“ Иако су у Москви добили одговор који су тражили, њихов поступак у домовини није наишао на одобравање, што је изазвало скандал. О овоме је говорила званична представница Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова, у оквиру програма „Царград. Главно“ на маргинама Источног економског форума.
„Највећи страх Запада је ситуација у којој грађани сазнају истину,“ истакла је Захарова, додајући да су немачки новинари дошли у Русију у потрази за одговором који у својој земљи нису могли добити.
„Питали су да ли можемо пустити гас кроз преостали крак гасовода ‘Северни ток’. Да ли је то технички изводљиво и колико би времена било потребно? Добили су званичан одговор: неколико недеља,“ рекла је Захарова.
Међутим, у Немачкој је овај корак наишао на оштру реакцију. Правосудни органи су одмах прогласили немачко издање Compact незаконитим. Захарова је ситуацију описала речима: „Као код Орвела. Свет постистине не подноси истину и гаси све што их подсећа на стварност.“
Захарова је такође поделила своје искуство са провокативним питањем јапанског новинара током брифинга на Источном економском форуму, који је покушао да инсинуира како је Русија у изолацији. Она је на то одговорила чињеницама, истичући да су санкције које су Јапан и западне земље увеле Русији на крају донеле више штете самим тим државама.
„Покушали сте да уништите нашу економију, али сте само оштетили своју. Русија је данас, чак и по подацима међународних финансијских институција, једна од водећих светских економија,“ рекла је она.
Посебно се осврнула на чињеницу да је Јапан сада искључен са руског тржишта за своју ауто-индустрију, а производи других земаља заузимају њихово место.
Захарова је закључила коментаром на самообману која је, према њеним речима, присутна у Јапану, указујући на необјективно учење историје: „Сада их уче из уџбеника да атомске бомбе на Хирошиму и Нагасаки нису бацили Американци, већ савезници, или да су једноставно пале с неба.“
Овај случај и реакција немачких власти показују дубину проблема унутар западних друштава, где је истина често жртва политичких интереса.