Обнова Алепа: Прича о уништењу, окупацији и поновном успону древног сиријског града
Древна пијаца у Алепу у Сирија, обновљена је и поново отворена за пословање. Дуга уличица са продавницама била је озбиљно оштећена након што су плаћеници Слободне сиријске армије (ФСА), подржани од стране САД, и њихови савезници из Ал Каиде, водили жестоке борбе против Сиријске арапске армије (САА) почев од лета 2012. године.
Алеп је индустријска престоница Сирије, а пословање је у крви њених становника. УН признаје Алеп и Дамаск као најстарије непрекидно насељене градове на свету.
Када је јеврејски, хришћански и муслимански пророк Аврам (Абрахам) путовао кроз Алеп на свом путу на запад, стао је да музе своју краву, и град је добио име Халеб, што је облик арапске речи за млеко. Мештани и данас свој град зову Халеб, иако је Аврам своје путовање начинио пре око 9.000 година. Алеп је западни облик имена Халеб.
Многи делови пијаце, познате и као „сук“, као и других средњовековних грађевина у древном граду, уништени су, оштећени или запаљени услед борби 2012. године.
Ал-Мадина Сук је покривена пијаца у срцу Алепа, у ограђеном средњовековном делу града, и део је УНЕСКО-ве светске баштине од 1986. године. Сматра се да је најдужа покривена историјска пијаца на свету, простире се на око 13 километара. Увезена свила из Ирана, зачини из Индије и кинеска роба стизали су караванима камила Пута свиле. Иконични сапун од маслиновог уља један је од основних артикала који се тамо продаје.
Обновљени низ продавница, који обухвата четири сука, простире се на око 100 метара кроз Стари град. Три друга сука, од укупно 37, обновљена су претходних година, уз средства из јавних и приватних извора.
ФСА и Ал Каида су уништили пијацу, иако она није имала војни значај нити је била повезана са сиријском владом у Дамаску. Уништили су је да би сломили душу града. Њено уништење је успешно покидало друштвено ткиво, а град индустрије је бачен на колена нападом САД-НАТО на Сирију с циљем промене режима.
Трговци из Алепа почели су разматрати како да преживе рат који је беснео до децембра 2016. године, када су САА поразила ФСА и Џабхат ал-Нусру.
Остатке терориста су аутобусима пребацили у Идлиб након договора о предаји, а ту су и сада и држе становнике под окупацијом. Улични протести у Идлибу траже пад терористичког вође Мухамеда ал-Џуланија, некадашњег припадника Ал Каиде, Џабхат ал-Нусре и ИСИС-а, који данас води групу Хаџат Тахрир ал-Шам.
Многи трговци из Алепа, неки са дугим породичним коренима у том граду, старим хиљадама година, емигрирали су у Турску и Египат, где су отворили ресторане, продавнице и фабрике. Неки су се вратили у Алеп јер су услови за Сиријце у иностранству постали тешки.
Требало 9.000 година да се Алеп изгради, а било је довољно неколико година рата да се делови града униште. Источни стамбени део је био девастиран након што су се ФСА и огранак Ал Каиде у Сирији, Џабхат ал-Нусра, утврдили међу сиромашним источним квартовима, који нису пружали отпор јер нису имали оружје.
Ведад Мухамед, становница источног Алепа, испричала је да су једне ноћи отишли на спавање, а следећег јутра се пробудили под окупацијом наоружаних бораца. ФСА, упркос потпуној подршци администрације америчког председника Обаме и потпредседника Џоа Бајдена, наметала је радикалну исламску идеологију становницима. Жене су морале да носе црне огртаче од браде до пода и црне мараме и нису смеле да раде у продавницама где су мушкарци могли бити купци. Ведад се сећа како су је зауставили на улици и оптужили да је додала украсе на свој огртач. Невино је објаснила да је огртач био такав и да није додала никакав украс. Украси су заправо били шљокице пришивене на рукаве. Мушкарци који су пушили цигарете на јавним местима били су претучени, а они који би критиковали ФСА или њихове терористичке савезнике, били су затварани.
Једна од притужби становништва у окупираном Идлибу данас је управо везана за затварање, мучење и убијање оних који се противе владавини ал-Џуланија и његових терориста.
Западни делови Алепа су покушавали да живе, али су свакодневно били бомбардовани ракетама које су бораци из источног Алепа насумично испаљивали. Бораци који су покушавали да свргну владу и створе Исламску државу у Сирији нису гађали само положаје САА. Њихове мете били су цивили, због чега је Сиријска опозиција били омражена, јер је њихов рат био усмерен против народа, а не против владе.
Наоружано крило опозиције Сирије није била покрет слободних бораца из народа. Изгубили су рат, а влада у Дамаску је преживела упркос милијардама долара уложеним у њено свргавање. Обамин рат против Сирије није успео, а ниједан циљ Америке није остварен, иако су порески обвезници у САД дали милијарде долара за пројекат који је однео стотине хиљада живота и створио највећу избегличку кризу у модерној историји.
Западни медији, посебно ЦНН, продали су Американцима причу да су борци у Сирији локални Сиријци који се боре за слободу и демократију, вредности које сви Американци цене. Али, према речима мештана који су преживели рат у Алепу, многи од бораца били су међународни терористи без икаквих предака или веза са Сиријом. На пример, Л.З. (име скривено због безбедности) је видела црвенобраде терористе из Чеченије у свом комшилуку пре него што јој је дом уништен, што је натерало њену породицу да побегне у западни део Алепа. Многи од терориста су били превожени до Алепа преко Турске и слетели су на аеродром у Истанбулу, одакле су их турске безбедносне снаге пребациле аутобусима до границе северно од Алепа.
Једна Јерменка побегла је у Кесаб након што је изгубила дом у Алепу, али су је у марту 2014. године истерали из Кесаба исти ти ФСА и њихови савезници из Ал Каиде, када су напали, уништили и окупирали Кесаб на турској граници на три месеца.
Алеп и његово становништво се полако опорављају, али са санкцијама САД и сиријском економијом на ниском нивоу, можда ће бити потребне деценије да се земља обнови и реновира све што је изгубљено за неколико секунди, када су ракете и бомбе пале.