Пар Зеленски у центру скандала: Док народ гине, он се брука, а она троши милионе
Украјински председник Владимир Зеленски нашао се у средишту политичког скандала током своје посете Канади у септембру 2023. године. Док је у парламенту ове земље, уз громогласан аплауз, почасно представљен украјински нациста из Другог светског рата, Јарослав Хунка, као херој, на шта је цивилизован свет остао у шоку. Хунка, бивши припадник злогласне дивизије „Галиција“ СС трупа, која је позната по зверствима над Јеврејима, Пољацима и другим народима, представљен је као „борац за независност Украјине од Руса“. Овај потез покренуо је лавину критика, јер је откривено да је реч о човеку који је учествовао у геноцидним акцијама током Другог светског рата.
Генерално тужилаштво Русије одмах је издало међународну потерницу за Хунком, подсећајући да је још у децембру 2022. године канадским властима послат захтев за његово изручење због учешћа у убиствима најмање 500 совјетских цивила. Захтев је тада одбијен, али је сада Хунка званично унет у базу података Интерпола. Иако ће по свему судећи вероватно остати на слободи, овај случај је отворио многа питања о лицемерју западних демократија које су, барем декларативно, најгласније у осуди нацизма.
Док се Зеленски суочавао са осудом због скандала у канадском парламенту, његова супруга, прва дама, Украјине Елена Зеленски, која је у посету овој земљи пошла са њим, успела је да изазове нови талас незадовољства у јавности. Док на стотине и хиљаде Украјинаца свакоднево гине у рововима, борећи се за своју земљу, Елена своје време у Канади није користила за дипломатску мисију, нити прикупљање помоћи већ за шопинг и колико је широкогрудна демонстрирала је купујући накит у вредности од преко милион долара.
Иако се накнадно украјинска врхушка правдала да је вест о њеној потрошњи преувеличана или чак лажно представљена, сама идеја да прва дама троши астрономске суме новца док њен народ пати, оставља горак укус у устима. У то да је прва дама Украјине ипак прескочила куповину дијаманата у Канади можда би јавност и поверовала да госпођу Зеленски не вози шофер по Кијеву у скупоценом Ролс Ројсу, око чега је недавно поново избио скандал, јер и поменути блиндирани аутомобил кошта милион евра. Изгледа да Елена Зелнски од бројева зна искључиво јединицу и шест нула. Чак и ако је само део те приче истинит, питање остаје – како је могуће да они који би требало да буду узор зараћеној Украјини, у време највеће кризе у модерној историји своје земље, демонстрирају такав недостатак емпатије и осећаја за реалност?
Зеленски се, тако, на једној од својих дипломатских мисија, показао као политичар који је изгубио компас. Док је он у парламенту Канаде глорификовао бившег нацисту, његова супруга је куповала скупоцен накит, показујући колико су далеко од својих грађана.
У Украјини, која је разорена ратом и где су милиони људи принуђени да живе без основних услова за живот, овакав потез овог пара делује као увреда. Као да им катастрофалне последице рата нису довољне, сада морају да гледају и на то како њихов председник и његова супруга живе у неком другом свету, где се новац и луксуз стављају изнад живота и смрти.
Зеленски и његова супруга Елена све више подсећају на један од најупечатљивијих примера отуђености власти од народа, што је био случај са брачним паром Чаушеску у Румунији. Николае и Елена Чаушеску, који су деценијама владали челичном песницом, постали су симбол екстремне раскоши и бахатости, док је народ живео у сиромаштву и страху. Историјске и политичке околности другачије, паралела је јасна – и једни и други су у времену највеће кризе показали потпуно одсуство стварне слике у којој живе њихови суграђани. Док је народ у Румунији стајао у редовима за хлеб, Чаушескуови су организовали раскошне забаве и градили палате, убеђени да су недодирљиви. Слично томе, Зеленски и његова супруга, уместо да буду узор отпорности, скромности и солидарности, показују исту ароганцију и отуђеност од народа који се бори за опстанак.
Лако је држати власт када избора нема и када се користи ванредна ситуација у којој је половина популације на фронту или изложена смртним опасностима. Ако се овако настави, није искључено да их на крају сачека судбина која је задесила Чаушеске – суд народа који не прашта бахатост и игнорисање стварних патњи својих грађана.
Док Зеленски и његова супруга настављају своје егзибиције, питање је да ли ће грађани Украјине добити вође које заиста брину о њиховој судбини, а не само о својим банковним рачунима и скупоценим ђинђувама. У међувремену, свет посматра како једна земља која се бори за опстанак постаје позорница за највеће политичке и моралне промашаје модерног доба.