септембар 19, 2024

Патријарх Кирил позива на заштиту УПЦ: Украјина забрањује цркве повезане са Русијом, СПЦ се још није огласила

0

(Фото EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV)

Патријарх московски и целе Русије Кирил упутио је позив црквеним поглаварима и верским лидерима широм света да стану у заштиту канонске Украјинске православне цркве (УПЦ), након што је украјински председник Володимир Зеленски потписао закон којим се забрањује деловање верских организација повезаних са Руском Федерацијом на територији Украјине.

„Дуги низ година УПЦ је прогањана од стране државних органа Украјине. У медијима је покренута клеветничка антицрквена кампања против њеног свештенства и верника, која је имала за циљ клеветање канонског православља“, изјавио је патријарх Кирил, преноси Танјуг.

Он је додао да је антицрквена политика украјинских власти годинама критикована од стране међународне заједнице. „Московска патријаршија је више пута сведочила о тешком положају украјинских верника и прогону који је покренут против њих“, истакао је патријарх Кирил.

У свом саопштењу, патријарх је такође навео да постоје озбиљне противречности између новог украјинског закона и Устава Украјине, међународних уговора, људских права и основних принципа права које су више пута истакнуте у документима највећих организација за људска права, преноси РИА Новости.

Став Српске православне цркве

До сада није било званичног саопштења Српске православне цркве (СПЦ) о новонасталој ситуацији у Украјини и позиву патријарха Кирила. Међутим, познато је да је СПЦ традиционално блиска Руској православној цркви и да дели забринутост због положаја верника и свештенства у Украјини. У прошлости, СПЦ је више пута истицала значај поштовања канонских права и слобода верника у свим православним заједницама, укључујући и Украјинску православну цркву.

Очекује се да ће СПЦ, као и друге православне цркве, пажљиво пратити развој ситуације и евентуално изнети свој став о забрани верских организација повезаних са Русијом у Украјини. Саопштења и ставови других православних цркава могу играти кључну улогу у обликовању будућих односа и решавању текућих конфликата унутар православног света.

С обзиром на осетљиву природу овог питања, реакција СПЦ би могла да се заснива на принципима заштите верских права и слобода, уз позив на дијалог и поштовање канонског поретка у православном свету.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *