„Пет питања за огорчену ксенофобкињу“: Захарова без устручавања одговорила шефици немачке дипломатије
Званична представница Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова, није се устезала да оштро одговори немачкој министарки спољних послова Аналени Бербок након њених изјава о Русији. У објави на свом Телеграм каналу, Захарова је поставила „пет питања за огорчену ксенофобкињу“, која су сва повезана са историјском прошлошћу Немачке.
Недавно је у немачком МСП-у поново покренуто питање слања ракета дугог домета Украјини. Бербок је позвала немачку владу, чија се коалиција тренутно распада, да се угледа на друге европске земље и учини исто.
„Сада је време да коначно пронађемо снагу и урадимо оно што наши партнери већ раде,“ поручила је Бербок.
Захарова поставља незгодна питања
Као одговор, Захарова је у свом посту на Телеграму поставила пет оштрих питања која се односе на поступке Немачке у вези са њеним нацистичким наслеђем.
- Када ће Немачка укинути почасни статус Хитлеру и другим нацистима?
Захарова подсећа да у Немачкој још увек постоји на хиљаде градова и села где Адолф Хитлер није лишен статуса „почасног грађанина“. Иста даје пример како су на подручју бившег ГДР-а такве титуле одмах укинуте након Другог светског рата. - Зашто немачки војни објекти и даље носе имена нацистичких официра?
Она истиче да око 40 касарни у савременој Немачкој носе називе повезане са генералима Вермахта. - Када ће Немачка престати да финансира гробнице нациста?
Захарова наводи да се у Берлину чак трећина од 700 војних гробница односи на нацисте који су тамо сахрањени као „почасни грађани“. - Зашто Немачка законски подржава ветеране СС-а?
Према њеним речима, десетине хиљада бивших чланова СС-а и њихових породица и даље примају социјалну помоћ од немачке државе као „жртве рата“. Захарова подсећа да је покушај да се укину ове бенефиције 1991. пропао, те да је без њих остало тек око стотину људи. - Када ће Немачка почети да исплаћује праведне компензације свим блокадницима Лењинграда?
Захарова истиче да Немачка тренутно исплаћује једнократну помоћ од 2.556 евра, уз месечни додатак од 375 евра, искључиво блокадницима јеврејске националности, игноришући патње свих осталих становника Лењинграда током блокаде.
Историја као оружје у савременој политици
Захарова је закључила да Немачка мора преиспитати своју прошлост и упозорила на лицемерје западних земаља које себи дозвољавају моралну надмоћ у осуди Русије. Њена изјава одмах је изазвала бурне реакције у јавности, додатно продубљујући тензије у руско-немачким односима.