Политичар из Швајцарске пуца у икону: Скандал који је узбуркао јавност
Пошто смо скоро па изгубили осећај за радовање нечем добром, а са нама у вези, ето макар једне негативне, а по нас ујединитељске вести. Швајцарска муслиманско-албанска кантонална политичарка (из странке „Зелених“) је објавила снимак како пуца у икону Богородице и Христа — и тако се релаксира. Под притиском згрожене јавности, она се као „извинила“ и брже-боље повукла свој сатанистички прилог са друштвених мрежа. Ето где мржња може да одведе једно србофобијом и антихришћанством опседнуто људско биће (пореклом из Титове БиХ), написао је Драгослав Бокан у свом оштром реаговању на друштвеним мрежама.
У питању је Санија Ахмети, одборница Либералне зелене партије из Цириха, пореклом из Босне и Херцеговине, која је изазвала буру негативних реакција након што је на свом профилу на друштвеним мрежама објавила слику на којој пуца у икону Богородице са Христом. Икона коју је користила за мету, како наводе швајцарски медији, представља репродукцију дела средњовековног италијанског уметника.
Након великог таласа осуда од стране јавности, Ахмети је брзо уклонила објаву и покушала да се извини, тврдећи да није обратила пажњу на садржај слике и да је изабрала икону искључиво због њених димензија, које су биле погодне за гађање. „Нисам обратила пажњу на садржај слике“, изјавила је Ахмети, додајући да је њен поступак био „апсолутно глуп“.
Међутим, извињење није било довољно да смири јавност. Конзервативни политичари, али и многи други грађани Швајцарске, оштро су осудили овај чин, а поједини су захтевали да Ахмети поднесе оставку. Оптужена је и за подстицање мржње према хришћанима, а чак се помиње и могућност предузимања правних мера против ње.
Ахмети, чија породица потиче из Босне и Херцеговине, дошла је у Швајцарску током деведесетих година прошлог века као избеглица због ратних сукоба у бившој Југославији. Овај инцидент је отворио питања о тензијама између различитих религијских и културних група у Швајцарској, али и ширију дискусију о границама политичког понашања и слободе говора на друштвеним мрежама.