Слободарска партија Аустрије победила на изборима – крајња десница пред историјским изазовом
Слободарска партија Аустрије (ФПО), предвођена Хербертом Киклом, остварила је историјску победу на парламентарним изборима, освојивши 29,2 одсто гласова према прелиминарним резултатима. Ово је први пут од краја Другог светског рата да крајње десничарска странка побеђује на изборима за аустријски парламент. Ипак, исход ових избора покреће низ питања око формирања нове владе, јер Киклу недостаје коалициони партнер за обезбеђивање већине у парламенту.
Поред ФПО, Аустријска народна партија (ОВП) канцелара Карла Нехамера освојила је 26,5 одсто гласова, док је Социјалдемократска партија левог центра освојила 21 одсто, према извештају АП-а. Одлазећа коалициона влада између ОВП-а и Зелених изгубила је већину, чиме је створен простор за нове преговоре око формирања владе.
Лидер ФПО Херберт Кикл, који је на челу странке од 2021. године и раније обављао функцију министра унутрашњих послова, изразио је намеру да преузме улогу канцелара. Међутим, како би то постигао, потребно је да пронађе коалиционог партнера. До сада су лидери већих противничких странака изразили резерве према сарадњи са Киклом, што чини овај процес формирања владе неизвесним.
Карл Нехамер, актуелни канцелар и лидер ОВП-а, јасно је ставио до знања да неће прихватити Кикла за канцелара у случају коалиције. Са друге стране, Кикл је поручио да неће препустити ОВП-у највиши положај у влади ако његова странка успе да формира већину. Ова политичка тензија чини преговоре око коалиције изузетно сложеним и дуготрајним.
Кикл се током кампање залагао за строжу имиграциону политику, обећавајући депортацију тражилаца азила и прекид подршке Украјини у њеном сукобу са Русијом. Његова политика је у складу са десничарским програмом мађарског премијера Виктора Орбана, на ког се Кикл често позива као узор. Ово је додатно компликовало преговоре са другим странкама које се противе тако оштрим ставовима.
Ројтерс наводи да, упркос различитим ставовима, ОВП и ФПО имају заједнички интерес у погледу имиграционе политике, што оставља отворену могућност сарадње, иако Нехамер истиче да Кикл неће бити канцелар. Истовремено, лидер социјалдемократа Андреас Баблер изјавио је да би био вољан да разговара о коалицији са Нехамером, што додатно компликује политички пејзаж у Аустрији.
Историјски контекст ове победе и политички утицај крајње деснице изазивају снажне реакције широм Европе. Док једни поздрављају успех ФПО као потврду легитимности десничарских идеја у савременој Европи, други су забринути због пораста националистичких и антимигрантских политика у једној од кључних земаља Европске уније.
Формирање нове владе у Аустрији, као и могуће коалиције, биће под лупом како домаће, тако и међународне јавности. Блумберг наводи да је у Аустрији уобичајено да преговори о формирању владајуће коалиције трају месецима, што значи да би коначна одлука могла бити донета тек следеће године.