Шпијун у мрежи БИА: Како је ухапшен хрватски агент у Београду
Безбедносно-информативна агенција (БИА) је у сарадњи са другим надлежним државним органима рано јутрос у Београду спровела успешну контраобавештајну операцију, привевши хрватског шпијуна, преносе Новости. Ова акција представља наставак интензивне борбе против шпијунског и деструктивно-субверзивног деловања хрватске обавештајно-безбедносне службе (СОА) на територији Србије.
Претходни случајеви шпијунаже у Београду
Београд је и раније био поприште бројних контраобавештајних акција. Један од најпознатијих случајева догодио се 2016. године када је ухапшен српски држављанин за кога је утврђено да је радио за хрватску обавештајну службу. Код њега су пронађени бројни тајни документи и шифроване поруке, које су, како је истражитељима потврђено, биле намењене његовим надређеним у Загребу.
Други значајан случај десио се 2019. године када је ухапшен руски држављанин, осумњичен за шпијунажу у корист неименоване стране службе. Током истраге је утврђено да је имао више тајних састанака са страним дипломатама у Београду и да је користио специјализовану опрему за снимање и пренос података.
Страни и домаћи шпијуни у Србији
Међу ухапшеним шпијунима у Србији налазили су се како странци, тако и наши држављани. Највећу пажњу јавности привукли су случајеви у којима су ухапшени држављани Србије који су радили за стране обавештајне службе. Такви случајеви често укључују високо обучене агенте са значајним приступом осетљивим информацијама.
Један од најпознатијих домаћих случајева је хапшење војног официра 2012. године, који је био осумњичен да је предавао тајне војне податке страним агентима. Током претреса његове куће пронађени су документи са поверљивим информацијама о војним базама и плановима, што је изазвало велико негодовање у јавности и најаву строжих мера против шпијунаже.
Како Србија суди за шпијунажу
Србија има строге законе када је у питању шпијунажа. Кривични закон предвиђа казне до 10 година затвора за оне који су ухваћени у шпијунажи, а у тежим случајевима, попут оних који угрожавају националну безбедност, казне могу бити и строжије. Судије се у оваквим случајевима ослањају на доказе добијене из тајних операција и сведочења стручњака из обавештајне службе.
Свака акција оваквог типа захтева вишемесечну припрему и пажљиво праћење осумњичених, што је био случај и у данашњој операцији БИА. Како Новости сазнају, ухапшени хрватски агент ће бити испитан у наредним данима, а очекује се да ће овај случај бацити ново светло на активности страних обавештајних служби у региону.
Хапшење хрватског шпијуна у Београду указује на сложеност и значај контраобавештајних активности у Србији. Док се чекају нови детаљи о овом случају, јасно је да БИА и друге државне службе остају посвећене заштити националне безбедности и спречавању шпијунских активности на територији Србије.