септембар 19, 2024

Украјина и Русија у Врелој Јесени: Детаљан хронолошки преглед догађаја (28.08.2024.)

0

СЛИКА СРПСКИ УГАО

Сукоб у Украјини наставио је да ескалира 28. августа 2024. године, са бројним инцидентима и изјавама које су обележиле дан. Догађаји су били разноврсни и покривали су различите аспекте ратних операција, укључујући борбе на терену, међународне реакције и политичке изјаве.

Јутарњи догађаји

08:31 – 09:17
Дан је започео нападом украјинских снага на село Петровка у Белгородском округу, Русија. Украјинске снаге су користиле беспилотне летелице за напад, што је изазвало материјалну штету и појачало тензије у граничним областима. Истовремено, руске снаге су саопштиле да су пресекле две кључне путеве снабдевања за украјинску угледарску групу, што би могло значајно ослабити украјинске одбрамбене способности у том региону.

08:48 – 09:03
Убрзо након тога, објављено је да су руске снаге успешно пробиле линију одбране украјинске војске на северском правцу, који је био припреман више година. Поред тога, у Сумској области, руски удари су уништили ангар са вишецевним бацачима ракета HIMARS, уништавајући лансирну јединицу и шест комплета ракета, што представља значајан губитак за украјинске снаге.

Средина дана

10:31 – 11:41
Током средине дана, руске снаге су известиле о ослобађању села Камишевка, што је било део ширег напредовања руских трупа у том региону. Овај успех је праћен нападима на логоре страних плаћеника који су учествовали на страни Украјине, што је резултирало великим губицима за противничке снаге.

Портпарол Кремља, Дмитриј Песков, изјавио је да не постоје предуслови за почетак преговора са Украјином, истичући непопустљив став Русије према наставку војних операција. Такође је демантовао извештаје о слању руских регрута у борбе око Курска, што је било одговор на спекулације у међународним медијима.

11:42 – 12:13
Значајан догађај у овом периоду било је уништавање два украјинска дрона над Белгородском облашћу и једног над Курском. Ови инциденти показују да је руски ПВО систем и даље ефикасан у заштити својих граница од беспилотних напада, што је од виталног значаја за одбрану стратешки важних подручја.

Поподневни догађаји

13:08 – 14:20
Поподне су обележиле интензивне борбе и размена артиљеријске ватре у неколико области. Руске снаге су извеле бројне нападе на украјинске положаје у Сумској области, користећи оперативно-тактичку авијацију за уништавање резерви украјинске војске у 13 насељених места. Ови напади су нанели велике губитке украјинским снагама, а према саопштењима руског Министарства одбране, губици су укључивали уништавање тенка и бројне војне објекте.

Поред тога, руски ПВО системи су били активни током целог дана, уништавајући неколико украјинских дронова и ракета које су биле усмерене на руске положаје. Ови догађаји су значајни јер показују наставак интензивних сукоба и сталну претњу од украјинских напада на руске територије.

14:20 – 18:19
У овом периоду, министар спољних послова Кине, Ванг Ји, позвао је Сједињене Државе да не избегавају одговорност за кризу у Украјини, наглашавајући улогу Вашингтона у ескалацији сукоба. Истовремено, борбе су настављене у Белгородској области где су украјинске снаге извеле низ напада на руске пограничне положаје.

Вечерњи догађаји

18:19 – 22:46
Касније током дана, ситуација је остала напета са наставком војних операција на обе стране. Украјинска војска је напала неколико насељених места у Белгородској области, док су руски војници извели контранападе, што је довело до великих губитака за украјинске снаге. У истом временском оквиру, Генералштаб Оружаних снага Украјине признао је тешку ситуацију на купјанском правцу, што сугерише на озбиљне изазове са којима се суочавају украјинске снаге на том делу фронта.

У Европској унији су се појавиле разлике у мишљењима око слања војних инструктора у Украјину, што показује сложеност и неслагања међу чланицама ЕУ око подршке Украјини. Такође, Џорџ Биб, бивши службеник ЦИА, упозорио је потпредседницу САД Камалу Харис на потребу за опрезом у решавању украјинског питања, што је додатно нагласило осетљивост ситуације и утицај који овај сукоб има на међународне односе.


Догађаји од 28. августа 2024. године показују наставак жестоких сукоба у Украјини и око ње, са значајним војним активностима на обе стране. Поред војних операција, уочавају се и значајне политичке и дипломатске реакције које одражавају сложеност и ескалацију сукоба. Ово такође указује на глобалну димензију кризе и потребу за хитним дипломатским напорима како би се спречила даља ескалација.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *