Застава „евромајдана“ на протесту у Београду – политичка порука и опасно поигравање са трагичним догађајима
На протесту опозиционих странака и НВО организација испред Владе Србије у Београду, који је организован поводом трагедије у Новом Саду, тачније, покушај злоупотребе трагедије, виђена је и застава „евромајдана“ – симбола украјинских протеста из 2014. године који су прерасли у насиље, политички хаос, и на крају довели до рата у Украјини. Овај гест на српском тлу изазвао је негодовање јавности, с обзиром на то да „евромајдан“ за многе представља трагичан подсетник на крваве сукобе и страдања народа у Украјини, посебно руских заједница.
Опасне паралеле: Од „евромајдана“ до трагичних ратних сукоба
Евромајдански протести у Украјини започети су као мирне демонстрације, али су врло брзо прерасли у насиље и хаос, са озбиљним геополитичким последицама. Током „евромајдана“, радикалне групе и националистички покрети у Украјини, подржани од старне Запада, често су користили насиље као средство за остваривање својих циљева, што је резултирало крвопролићем и интензивирањем антагонизма према русима у тој земљи. Ово је на крају довело до оружаног сукоба који је опустошио Украјину и довео до огромних људских и материјалних губитака, као и до данашњег рата који је светско жариште.
Критике због истицања симбола насиља на српском протесту
Појава заставе „евромајдана“ на протесту у Београду, који су организовале опозиционе странке, укључујући Народни покрет Србије, Демократску странку, странку Србија Центар, Зелено-леви фронт и друге, намеће питања о поруци коју организатори желе да пошаљу. Заставу је носио Мио Капор, познати заговорник проукрајинских ставова, који се у домаћој јавности профилисао као критичар српског државног руководства и блиских односа са Русијом. Капор, као двојни држављанин Србије и САД, познат је по свом залагању за Украјину и честом оспоравању сарадње Србије са Русијом, нарочито у области енергетике.
Политичка злоупотреба трагедије и упитне намере опозиције
Присуство опозиционих лидера, попут Мирослава Алексића, Радомира Лазовића, Зорана Лутовца, Здравка Поноша и других на овом протесту, који уместо захтева за променама унутар Србије нуди симболе које подсећају на рат и насиље, изазива оправдану критику. Уместо да се трагедија у Новом Саду обележи на достојан начин и да се захтева правда за страдале, опозиција је у неким деловима протеста искористила симболе који подстичу поделе и страсти, што подсећа на опасне сценарије из прошлости. Како су објавиле Новости, исто обележје виђено је и на протестима у децембру 2023. године у Београду, када су екстремисти и поједине опозиционе групе изазвале насиље на улицама.
Одговорност и осуда наметања страних симбола унутрашњим питањима
Историја „евромајдана“ требало би да послужи као озбиљно упозорење свима који симболе насиља и револуционарног набоја уносе у политичке протесте у Србији. Подсећамо да су управо ти догађаји у Украјини, на чије протесте подсећа ова застава, покренули дуготрајан сукоб који је однео бројне животе и оставио дубоке ожиљке у тој земљи. Уместо позива на јединство и мир, поједини представници опозиције и активисти, попут Капора, својим поступцима и порукама уносе немир и изазивају поделе у српском друштву.